Lov kaprů po anglicku 6

31.03.2014 18:52

V jakémkoliv stavu považuji rohlík za vůbec nejlepší nástrahu na kapry. Ryby ji s důvěrou přijímají a záseky dobře sedí. Můžeme jej použít v původním stavu, tak že odtrhneme či srolujeme do roličky a nastražíme na háček (špičku necháme volnou). Další možností je rohlík napařit – vylistovat na příslušnou velikost a nařezat na malé kostičky. Výhodou je, že si velmi snadno připravíme dostatečnou zásobu nástrah na celý den lovu. Takto upravený rohlík můžeme i aromatizovat pomocí práškového posilovače.

rohlíky

Kukuřice

Jako nástrahu používáme převážně sterilizovanou kukuřici z plechovky. Kukuřice patří už léta mezi nejlepší lákadla na kapry. Na háček nastražujeme 1-3 zrnka (dle velikosti použitého háčku), kdenecháváme špičku volnou. Kukuřici nemusíme již dále aromatizovat, protože přírodní aroma je nejlepší. Pokud se rozhodnete kukuřici přeci jen aromatizovat, tak určitě přijdou vhod tekutá aromata do boilies, tekutá sladidla, případně je tady i možnost dipovat zrnka kukuřice v aminokomplexech.

kukuřice

Hrách

hráchDalší z velice známých nástrah na velké ryby. Opět se nevyplatí vařit si hrách doma, ale stačí si koupit sterilovaný hrách v plechovce. Protože hrách přijímá velmi dobře aroma i barviva, tak můžeme hrách přebarvit a navonět nějakou z našich oblíbených barev a aromat. Hrách nastražujeme 1-2 zrnka na oblouček háčku. Pokud ho chceme připravit doma, tak je nutné abychom ho nechali nabobtnat a poté uvařili. Tento proces je charakteristický pro všechny luštěniny jako fazole – cizrna, atd…

Chléb

Pro klasickou plavanou se chléb jako takový nepoužívá. Uvádím jej proto, že v letních měsících se můžeme potulovat okolo vody s matchovým prutem a můžeme chytat kapry na mlaskačku, kde chleb patří za nejlepší nástrahu. Chlebovou kůrku nařežeme na větší kostičky (cca 1cm) a nastražíme je na háček.

chléb

Brambor

bramborTradiční nástraha na kapry v našich končinách. Ač jsem na vlastní oči neviděl plavačkáře, který by je používal, tak dle vlastní zkušenosti je mohu jen doporučit. Ryby je skvěle přijímají a díky jejich tuhosti selektivně odstraníme malou bílou rybu. Připravíme si je tak, že brambory dle potřeby uvaříme na poloměkko (asi jako na bramborový salát) a pokrájíme na kostičky. Brambor můžeme dobře aromatizovat a barvit, ale není to bezpodmínečně nutné a přírodní barva a aroma boduje vždy.

Těsto

Další z velmi populárních a také tradičních nástrah na kaprovité ryby. Výroba těsta je velice snadná. Pro přípravu jednoduchého těsta použijeme hrubou nebo polohrubou mouku. Hrneček s oslazenou vodou. Přivedeme k varu, přidáme několik kapek rostlinného oleje a vsypeme jedno deci mouky. Přidáme aroma, sladidlo a barvivo. Pokud je těsto příliš řídké, tak přisypeme trochu mouky a pokud je těsto příliš tuhé přidáme vodu. Pokud má těsto požadovanou konzistenci, tak jej z hrnečku vyjmeme a důkladně propracujeme. Těstem obalíme háček a ponecháme pouze volnou špičku.

Živé nástrahy

K závodní plavané na jakékoliv úrovni neodmyslitelně patří živé nástrahy. Pro lov kaprů používáme masné červy, jejich kukly, rousnice a případně i patentky.

Masné červy si můžeme snadno vypěstovat doma (no doma … ,ti co bydleli na kolejích, tak jim ten puch kazící ho se masa nebude tak cizí :-D), ale tato činnost je jen pro lidi s velmi silnou povahou (a žaludkem) a tak se spokojíme s kupovanými (pokud vás tato tématika zajímá, tak doporučuji přečíst si můj článek v časopise Rybolov, kde je podrobně nastíněn chov masných červů). Červy napichujeme zlehka živé nástrahy za kůžičku, kterou mají velmi jemnou (pokud mají tuhou kůžičku, tak to znamená, že máte červy, které se připravují na další fázi ve svém vývoji a tudíž staré). Na háček nastražujeme dle potřeby i několik červů. Můžeme kaprům připravit i sendvič a to tak, že nastražíme červa spolu s rohlíkem, případně zrnkem kukuřice. Možností je nespočet a experimentování přináší kýžené úspěchy. Červy skladujeme v ledničce a hlavně v bezpečně uzavřené v krabičce.

Kukla je další vývojová fáze červa. Pokud červy neudržujeme podchlazené, tak se nám rychle zakuklí. Ale i v tom případě není nic ztraceno a na háček můžeme nastražit kuklu. Kukly skladujeme v ledničce ve sklenici s vodou. Kukly, které plavou na hladině pravidelně odstraňujeme.

Rousnice jako nástrahu již používali naši dědečkové (a jejich dědečkové atd.). Rousnice si buď nakoupíme nebo nasbíráme venku sami. Rousnice skladujeme v dřevěné přepravce s hlínou, kterou vlhčíme ostřikovačem. Čas od času položíme na hlínu zelenou trávu, kterou se budou rousnice živit. Přepravku skladujeme ve tmě (například někde ve sklepě). Pokud se budete o rousnice dobře starat, tak se vám v přepravce budou dobře množit a vy budete mít dobrou zásobu kvalitní nástrahy. Rousnici nastražujeme tak, že ji napíchneme za kůžičku (stejně jako červy nepropichujeme) ve dvou bodech.

kapr

Kapr je neuvěřitelně vybíravé a někdy i mimořádně podezíravé stvoření

Je načase napsat nějaký závěr a vytvořit hitparádu TOP nástrah pro lov kaprů na plavanou. Napíši zde svoji subjektivní čtveřici nástrah, které považuji za nejlepší. V prvé řadě je to jednoznačně rohlík, který někdy až magicky funguje. Jako další je kukuřice, kterou znají kapři na většině našich vod a proto ji velmi dobře přijímají. Mezi první čtyři jednoznačně musím napsat i „svůj“ objev – bramboru, který nejednou dokázal, že je pro kapry velkým lákadlem. Poslední tutovkou pro kapry jsou jednoznačně živé nástrahy, bez kterých se neobejde žádný závod v plavané.