Kaprařina nalehko (chytání v minimalistickém duchu)
Jistě vás zastavil již titulek. Kaprařina nalehko, co to je? To se snad bude lovit se splávkem? Ne, se splávkem skutečně ne, ale nalehko… Tedy žádné objemné vybavení, naprostá minimalizace kaprařkého harampádí a snížení vybavení jen na to nejnutnější. A proč minimalizovat a na co minimalizovat…? O tom pojednává tento článek.
PROČ SE PUSTI DO MINIMALIZACE?
Ačkoliv to na první pohled není zřejmé, tak je několik závažných důvodů, proč opustit bivak, stojan a další součásti naší “nezbytné” výbavy. Nedá mi to a musím jako na první důvod vzpomenout na náš RŘ (BP), kde je jasně řečeno, že ne u všech revírů si může kaprař postavit přístřešek. To je bohužel fakt a již nejeden kaprař přišel díky tomu o “noty”, když toto nařízení porušoval. Zda bude rybář dodržovat RŘ je čistě jeho vlastní věc, ale na druhou stranu je třeba počítat i s následky.
A co klady… Kolikrát se vám stane, že můžete jet na kapry i veřejnou dopravou? Proč se zdržovat se stavbou a bouráním tábora, když se ryby objeví mimo náš dosah? Ne, skutečně není důvod. Stačí si sebrat svých pár švestek a jít lovit kapry a ne sedět na jednom místě, čekat až se kapří cháska smiluje a připluje k nám.
JAK MOC OŘEZAT VÝBAVU?
Zde je jasné, že jsou věci bez kterých se neobejdeme, ale naopak jsou i věci, které oželíme a nakonec zjistíme, že je ani nepotřebujeme. Těžký bivak typu garáž jde nahradit deštníkem s bočnicemi, který se vejde do kaprařského futrálu nebo můžeme za jasného počasí vyrazit k vodě i bez střechy na hlavou. Znám již spousty kaprařů, kteří již odhodili své stojany opodál a běžně pruty staví do vidliček. V našem minimalistickém duchu jsou také vidličky jasnou, ale i bezpečnou náhradou za stojan. V poměru hmotnost vs. stabilita vyhrávají na plné čáře. Lehátko? To je již část vybavení, kde se ukáže pravý dobrodruh. Sám připouštím, že bez lehátka ani ránu. Válet se po blátě ve spacáku není zrovna moje hobby, ale připouštím, že jsou i dny a místa kdy je možné si ustlat na příjemné travičce.
Těžký kaprařský spacák také není nejideálnější pro delší přesuny. Pokud počasí dovolí, tak neváhám a beru jen slaboučký cyklospacák či deku. V opačném případě se nestydím a sáhnu po kaprařském spacáku.
Rybářskou bižuterii, krmení a proviant pro nás bereme uváženě ku délce samotného pobytu u vody. Pokud jdu na jednu noc, nebudu tahat vařič a naopak na „víkendovou“ si nevezmu 1 láhev s pitím.
KDE CHYTAT?
Volba revíru záleží na našem volném čase a na naší vlastní nátuře. Tento způsob lovu má své vyhlídky na malých a středních stojatých revírech. Své kouzlo může ukázat i na velkých přehradách (jako tradičně mě napadá ÚN Rozkoš). Stejně tak na řekách můžeme vykázat zajímavé výsledky, ovšem musíme počítat s investicí do repelentu proti komárům. Samotná velikost lokality není problém. Problém je chytatelnost ryb.
Minimalistická kaprařina není jen o velkých a trofejních rybách. Je to o slušných rybách v ucházejícím množství. Proto by bylo chybou se vydat někam, kde víme, že se kapr musí skutečně vysedět.
JAK NACHYTAT KAPRY?
Díky samotnému faktu, že jsme neuvěřitelně mobilní a neomezuje nás zákaz bivakování, tak se můžeme “ubytovat” takřka kdekoliv nás napadne. Je jedno, jestli lovíme na střední pískovně, velké nádrži či na řece. Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici loď a echolot, musíme lovit na námi známých místech či skutečně číst vodu a lovit tam, kde ryby skutečně jsou.
Vzhledem k tomu, že musíme lovit na odhoz, tak vybíráme místa, která jsou pro nás v dosahu. Sám nejsem velký vrhač a tak se snažím lovit poblíž břehu a ono to někdy i skutečně funguje.
JAK A ČÍM KRMIT?
Odpověď na otázku jak krmit je trochu šibalská. Záleží na tom, jak dokážete krmit. Někdo umí výborně střílet prakem, jiný umí skvěle házet s PVA punčochou a někdo bez zaváhání hází kobrou. Možností jak zakrmit ze břehu je více, ale pro mobilní lov nám zůstávají pouze tyto tři.
V mnoha ohledech je lepší lovit na boilies. Ne jen pro to, že je tam vyšší pravděpodobnost větší ryby, ale i proto, že kuličky samotné je snazší dopravit na lovné místo než partikl. Něco mezi boilies a partiklem jsou pelety, které v posledních letech získávají na popularitě. A ono ani není divu. Pro použití hovoří i seznam ryb, které již v minulosti byly uloveny na pelety.
Další značnou možností, jak zatraktivnit lovné místo je i použití kaprařského krmítka. Krmítko obalíme v method mixu (stejný pojem jako je po česku krmítková směs) a pod háček umístíme boilie, peletu nebo zrna partiklu. V mnoha ohledech se tento způsob lovu přibližuje k těm zemím, odkud u nás kaprařina vzešla. Snad jen zacházení s rybou a filozofie lovu je tam na vyšší úrovni.
STOJÍ TO VŮBEC ZA TO?
Je otázkou, jestli stojí takový lov za to, aby byl zkoušen nebo si jej i někdo oblíbil natolik, že mu dá přednost před těžkotonážní kaprařinou. V mnoha ohledech je to cesta, kudy se může vydat začátečník v kaprařině. Nejen, že je možné lovit velké ryby, ale za podstatně lepších podmínek. I cena vybavení pro takovýto způsob lovu je nepoměrně nižší. Pro někoho je to začátek, nebo naopak jiní touto cestou pokračují dál, ale jedno mají společné. Porozumí totiž rybám lépe než kdokoliv jiný a nemají moc možností dostat se do konfliktů s rybářskou stráží ohledně přístřešku.